یکی از بهترین انتخاب ها برای نور پردازی اتاق خواب آباژور رومیزی است. جلوه بصری و جذابیتی که آباژورها خصوصا شب هنگام ایجاد می کنند، با چیز دیگری در دکوراسیون منزل قابل مقایسه نیست. آباژور ها انواع متفاوتی دارند. عمدتا در دو دسته اصلی رومیزی و ایستاده دسته‌بندی می‌شوند. با این حال انواع دیگری مانند دیواری و آویزی نیز وجود دارد که نسبت به بقیه کمتر استفاده می شوند.

آباژور رومیزی یا چراغ خواب؟

آباژور نوعی از روشنایی برای اتاق خواب یا پذیرایی است که دارای کلاهک یا شید است. در مقابل اما چراغ خواب کلاهک ندارد. کلاهک یا شید پرده ای از جنس پارچه یا پلاستیک یا شیشه است مات است. وجود این کلاهک باعث کاهش شدت نور لامپ و آرام تر شدن رنگ نور در محیط می شود. نور چراغ خواب بدون واسط در محیط پخش می شود. از این جهت استفاده از آباژور برای نشیمن یا اتاق خواب علاوه بر ایجاد حس آرامش، نور پردازی چشم نوازی را به محیط می بخشد.

انواع آباژور

بسته به محیط و فضایی که می خواهید در آن از نور ملایم آباژور استفاده کنید، گزینه های متفاوتی پیش روی شماست. اگر می خواهید تنها فضای محدودی از میز و اتاق روشن شود بهتر است از آباژورهای رومیزی استفاده کنید. بهتر است از کلاهک های روشن استفاده کنید تا از حداکثر نور آن بهره مند شوید. بسیاری از افراد علاقه دارند پیش از خوابیدن نوری ملایم برای مطالعه و سایر فعالیت‌ها در فضا منتشر شود. آباژور رومیزی می‌تواند با نور خود این نیاز را برآورده کند و علاوه‌بر آن در زیبایی محیط نیز تاثیرگذار باشد.

اما اگر قصد دارید از آباژور به عنوان تزیین و در دکوراسیون داخلی منزل استفاده کنید، بهترین گزینه برای شما آباژورهای ایستاده  با کلاهکی با رنگ های تیره است. استفاده از آباژورهایی با پایه بلند، همیشه مورد توجه طراحان داخلی بوده است. در اتاق خواب، عنصری کاربردی در کنار تخت خواب است. همچنین می‌توان کنار مبل و یا میز تلویزیون نیز قرار دارد. آباژورهای ایستاده، در دکوراسیون داخلی، به ویژه در دکوراسیون‌های مدرن حضوری پررنگ دارند.

در دکوراسیون منزل، مدل های ایستاده و رومیزی آباژور بیشتر به چشم می خورند. با این حال انواع دیگری از آن نیز وجود دارد. آباژور‌ سقفی که شبیه لوستر است. با این تفاوت که منبع نوری نسبت به لوستر ملایم است و با شدت بالا پخش نمی‌شود. قرار گرفتن آباژور‌ بر روی سقف پخش نور را گسترده‌تر می کند و این نوع آباژور‌ نسبت به انواع دیگر، روشنایی بیشتری دارد.

آباژور‌های دیواری بیشتر در سبک دکوراسیون داخلی به سبک‌های روستیک و کلاسیک استفاده می‌شود. این نوع دارای تکیه‌گاهی برای نصب بر روی دیوار است. اغلب از چند آباژور‌ دیواری در یک ردیف یا روبروی هم استفاده می‌شود تا حالت قرینه طراحی داخلی سالن یا اتاق حفظ شود.

 خرید آباژور رومیزی مناسب با محیط

پیش از اینکه به‌ دنبال پیدا کردن آباژوری باشید که با سلیقه‌ شما هماهنگ است، فراموش نکنید که جای آن را در فضای خانه مشخص کنید. چرا که اندازه‌ آباژور کاملا مرتبط با جایگاه آن در دکوراسیون است. به‌ طور مثال اگر برای میز عسلی کنار تختخوابتان به‌ دنبال یک‌ آباژور رومیزی هستید، بهتر است از اندازه‌ های کوچک استفاده کنید. در‌ عین حال می‌ توانید از آباژورهای ایستاده‌ بزرگتر برای کنار مبل تک‌ نفره در سالن‌ پذیرایی استفاده کنید.

از آباژور های رومیزی تنها برای اتاق خواب استفاده نمی شود. بلکه چیدمان آن در میز پذیرایی یا کنسول می تواند در نورپردازی محیط تاثیر به سزایی داشته باشد. قرار دادن آباژور رومیزی در کنار مبلمان، می تواند به زیباتر نشان دادن کمک زیادی نماید.

در انتخاب کلاهک یا شید در آباژور رومیزی، بهتر است به چند نکته توجه کنید. شکل لامپ باید با شکل کلاهک مطابقت داشته باشد. اگر یک لامپ مستقیم است، کلاهکی را انتخاب کنید که لبه های مستقیم را در خود دارد. لامپ های انحنادار، شیدهای انحنادار نیاز دارند.

شیدهای سفید رنگ برای روشنایی کل اتاق بهترین گزینه هستند، در حالی که شیدهای های تیره، تابش نور را محدود می کنند. اگر می خواهید از شید پارچه ای استفاده کنیدتوجه داشته باشید که ابریشم رسمی تر از پارچه کتانی یا هر نوع پارچه دیگری است. پس برای استفاده در تالار ها یا سالن های رسمی می تواند گزینه مناسب تری باشد.

آباژور رومیزی - خانه مانلی (1)

جنس آباژور رومیزی

بدنه آباژور رومیزی یکی از بخش هایی است که در معرض دید قرار دارد و در دکوراسیون منزل شما تاثیر به سزایی دارد. انواع مختلف آباژور را می توانید در گالری خانه مانلی مشاهده نمایید. اگر قصد دارید یک آباژور را در مکان ثابتی قرار دهید، آباژورهای رومیزی که از پایه های چوبی سه تایی تشکیل شده اند، گزینه مناسبی هستند. این آباژورها به دلیل اینکه به سختی جابه جا می شوند و تنظیم آن ها کمی دشوار است، بهتر است در مکان ثابتی قرار گیرند.

آباژورهای رومیزی با بدنه چوبی، از انواع رایج آباژور هستند. چون به راحتی با مبل های چوبی و یا دیگر وسایل خانه ست می شوند. اما آباژورهای رومیزی با بدنه فلزی به خصوص به رنگ نقره ای، برای دکوراسیون هایی با سبک مدرن، انتخاب مناسبی هستند.

آباژورهای رومیزی که بدنه آن ها از جنس فلز است، به دلیل استحکام زیاد، دیگر لازم نیست نگرانی از بابت جا به جایی های مکرر و یا خراب شدن مداوم آن ها داشته باشید. آباژورهای رومیزی با بدنه فلزی و رنگ طلایی معمولا برای فضاهایی که به سبک کلاسیک هستند، توصیه می شود.


خانه مانلی برند برتر تولید کننده مبلمان کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن، سرویس خواب و لوازم منزل است.

دیگر محصولات شامل انواع میز جلو مبلی و عسلی، کنسول، تابلو، لوستر مدرن، آباژور، پرده و اکسسوری می باشد.

محصولات خانه مانلی را می توانید از طریق فروشگاه تهیه نمایید.

ما را در اینستاگرام پیگیر باشید.

اینستاگرام خانه مانلی
برچسب ها: