سبک دکوراسیون کلاسیک

عنصر اصلی در سبک کلاسیک، استفاده از نقطه کانونی در مرکز اتاق است که اطراف آن با تعادل بصری شکل می گیرد، به عنوان مثال یک شومینه با یک آینه تزیین شده در بالای آن به همراه میز و صندلی منطبق بر فضا در دو طرف شومینه که به ایجاد نقطه کانونی و مرکزی و تقارن فضا کمک می کنند. شومینه جز موارد ضروری و لاینفک فضاهای کلاسیک به شمار می رود. که این عنصر به عنوان نقطه مرکزی اتاق نشیمن محسوب می شود که به طور کلیشه ای، نمایشی و یا حقیقی باعث گرما بخشی فضای داخلی و نیز ایجاد احساس نزدیکی و جمع شدن افراد به دور هم می شود. نمای شومینه اغلب با سنگ های طبیعی و جزئیات و قطعات فولادی دکور شده است

دو پایه اصلی چیدمان کلاسیک منزل، تقارن و تناسب می باشند. پس برای این که تقارن در فضا دیده شود، ابتدا نقطه کانونی را در فضا مشخص کنید و آن را به عنوان محور تقارن در نظر بگیرید. سپس در دو طرف نقطه کانونی، مبلمان و اکسسوری و دکوریجات را به صورت قرینه چیدمان کنید. رنگ یکی از عناصری است که در کنار نور، بافت، فرم و شکل بر ادراک بصری افراد از محيط تأثیر می­گذارد. رنگ هایی که در سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک به کار می برید، باید الهام گرفته از طبیعت باشند و جلوه خنثی و ملایمی داشته باشند. همچنین باید بدانید، نباید رنگ ها با هم تضاد بالایی داشته باشند و از طیف های رنگی جسورانه و خالص استفاده نکنید. رنگ های خنثی گرم مثل کرم، شیری، عاجی، بژ به عنوان رنگ غالب و ثانویه در این سبک کاربرد فراوانی دارند. رنگ هایی که در طراحی داخلی منزل به سبک کلاسیک مورد استفاده قرار می­گیرد، اقتباس از رنگ­هایی که در معماری یونانی و رومی استفاده شده است و معمولا برگرفته از طبیعت هستند.
رنگ هایی مانند طلایی ، هلویی ، کرم ، بژ ، خاکستری  نقره ای ، قرمز و همچنین آبی سیر، قهوه ای، زرد، سبز و تونالیته ای از پوشش گیاهی کره زمین (قهوه ای مایل به قرمز). علاوه بر این، سیاه نیز می­ تواند برای تمرکز کردن المان­هایی خاص از فضا استفاده شود. سبک کلاسیک به سبکی با رنگ­های غنی و فاخر معروف است. مجسمه، تابلوهای دکوری و تابلو فرش ها و دکوریجات دیگری که می خواهید در خانه تان چیدمان کنید، بهتر است که آنتیک و عتیقه باشند. متریالی که معمولا در سبک کلاسیک برای کف استفاده می­شود، با الگوبرداری از معماری سنتی یونانی مواد طبیعی چون سنگ و چوب هستند که در سطح بزرگ و یکدست به چشم می­خورد. در آشپزخانه و سرویس هم از کاشی های طرح دار یا سنگ های طبیعی  استفاده می شود.

در فضای پذیرایی، مبلمانی که از ترکیب چوب و پارچه ساخته شده ، و چوب آن به عنوان پایه اصلی کار حتما دارای نقوش و فرم­های برجسته است استفاده می­شود. مبل هایی که جنس آن ها معمولا چوب است و چوب ها اصولا منبت کاری شده هستند و روی آن با روکش به رنگ های گرم و قهوه ای که تزئینات گل و یا خطوط طلایی دارند تزیین شده از نمونه های سبک کلاسیک هستند که میتوان از آنها استفاده کرد.

سبک دکوراسیون مدرن

یکی از پرطرفدارترین انواع سبک طراحی داخلی، دکوراسیون مدرن است. در سبک دکوراسیون مدرن به ایجاد فضا و کاربردی ساختن فضا و لوازم توجه می‌شود. این سبک در قرن ۲۱ میلادی شکل گرفته است و در آن از خطوط مشخص و صاف و حداقل رنگ‌ها استفاده می‌شود.

در سبک دکوراسیون مدرن از فضا به بهترین شکل استفاده می‌شود و سعی می‌شود از همه نقاط منزل به درستی استفاده شود. در دکوراسیون مدرن از مبلمان و لوازم ساده استفاده می‌شود و سعی می‌شود فضاها با لوازم و طراحی‌های اضافه پر نشود تا بتوان از فضا استفاده مفید برد. این سبک اغلب در آپارتمان‌هایی که با طراحی فضای باز ساخته شده‌اند، بهتر اجرا می‌شود. مبلمانی با خطوط صاف و مشخص که از دهه ۱۹۳۰ الهام گرفته شده اند در سبک مدرن دیده می شوند. پالت رنگی چیدمان مدرن شامل رنگ های خنثی نظیر سفید، کرم، بژ و… است. با این وجود برخلاف فضای داخلی مینیمالیستی اطراف محیط مدرن با ظروف، پرده و فرش هایی به رنگ پرتقالی، فیروزه ای و صورتی دکور می شود. در تمام قسمت های خانه می توان رد پای تکنولوژی را یافت؛ برای مثال تلویزیون کوچک در آشپزخانه و دستگاه های پخش صوتی در سراسر خانه از دیگر نماد های این سبک هستند.

یکی از مهم ترین عناصر در طراحی داخلی مدرن، شکل یا همان فرم است. به همین دلیل در این سبک بر خلاف طراحی داخلی سبک کلاسیک از خطوط ساده و بی آلایش برای دوری از تزیین و تجمل زیاد، استفاده می‌کنند و هیچ گونه خطوط منحنی و جزئیات غیر ضروری در آن استفاده نمی شود. متریال و بافتی که در سبک مدرن استفاده می‌شود اغلب از چوب و پلاستیک می‌باشد. که معمولا طراحان روی چوب‌های طبیعی از پوش مات رنگی استفاده می‌کنند تا رگه هایی که در روی چوب وجود دارند محو شوند.از دیگر مواد و مصالحی که در فضاهای داخلی مدرن از آن استفاده می‌کنند فلزات براقی مانند استیل ضد زنگ می‌باشد. فلزات درخشان و براق مانند کروم و استنلس استیل یکی از عناصر پرکاربرد در سبک مدرن می‌باشند.

سبک روستیک Rustic

دکوراسیون روستیک یا Rustic الهام گرفته از طبیعت است و خانه های روستایی لبریز از سادگی و زیبایی را نشان می دهد. این سبک را می‌توان دست سازه هنری روستائیان برای چیدمان خانه دانست که عمده این ساخته ها از چوب جنگلی و درختان تولید می‌شوند که حسب نیاز به میز، صندلی، تخت و کمد تبدیل شده‌اند. مبلمان و پارچه ها از موادی که در فضای باز و طبیعت یافت می شوند، مانند چوب های فرسوده، سنگ، بتن، کنف، پشم و پنبه تشکیل شده اند. فضای داخلی با رنگ های خنثی تکمیل می شود تا وسایل ساخته شده از متریال طبیعی جلوه اصلی خود را از دست ندهد. دیوار ها یا سفید رنگ اند یا با متریالی چون آجر، چوب یا سنگ تزئین شده اند. پنجره های بزرگ یکی دیگر از عناصر رایج در طراحی روستایی خانه است، زیرا فضا را با نور طبیعی پر و به خانه کمک می کند تا آنجا که ممکن است به فضای بیرون نزدیک باشد.

سبک هنری روستیک ماهیت و اساس روستایی دارد که به معنی ساده زیستن، دوری از هر گونه تجملات و زرق و برق و به جای آن پناه آوردن به طبیعت و همگامی با آن است. هدف از معماری به سبک روستیک نزدیک کردن انسان به حال و هوای طبیعت و روستا است. فضای روستیک در واقع طبیعت را به داخل خانه دعوت می‌کند تا با استفاده از مواد و المان‌های طبیعی، دوری انسان امروز را از طبیعت به نوعی جبران کند

استفاده از مؤلفه‌های طبیعی خام و دست نخورده یکی از مهمترین عواملی است که یک خانه را به سبک دکوراسیون روستیک نزدیکتر می‌کند. برای این منظور کافی است از جزییاتی مانند درختان، تنه درختان، چوبهای برش خورده یا حتی پشم گوسفند در خانه استفاده کنید. گاهی چیدن میز و صندلی چوبی بیرون منزل، در دکوراسیون تراس یا بالکن حال و هوای خانه روستایی را در ذهن تداعی می‌کند.

از الوار های پهن و قطور می‌توانید برای کف‌پوش استفاده کنید و نمایی کاملاً روستیک به خانه بدهید. چوب‌های اصلاح شده گزینه ایده‌آلی برای استفاده در سبک روستیک هستند. همچنین اغلب در این سبک دکوراسیون از چوب کاج، گیلاس، توسکا و گردو نیز استفاده می‌کنند. مبلمان سبک روستایی به طور معمول از چوب، چوب های بازیافتی و سنگ ساخته می‌شود. همچنین از مصالحی مانند بامبو، چوب خیزران، سیسل (الیاف محکم طبیعی)، پنبه، کتان، پشم، کاغذ، شیشه، خاک رس و انواع مختلف فلز نیز می‌توان استفاده کرد که همه آنها به زیبایی ظاهری فضا کمک شایانی می‌کنند. از متریال‌های استفاده شده در پارچه مبلمان، می‌توان به چرم و پوست حیواناتی مثل خرس و یا گاو اشاره کرد.

سبک نئوکلاسیک Neoclassic

خانه های نئوکلاسیک زیبایی بی انتها و تاریخی را تداعی می کنند. این نقش و نگار داخلی دارای ویژگی های خاصی مشابه سبک های یونانی و رومی است. نقوش نقش بسته بر روی گلدان ها، تندیس و نقاشی ها الهام گرفته از اساطیر یونان است و دیوار ها با آینه های بزرگ و قاب های طلاکاری تزئین شده. کف سنگی و استفاده از سنگ های مرمر در این سبک رواج دارد. پالت سبک نئوکلاسیک شامل رنگ های ظریف و روشنی چون آبی کم رنگ، کرم، خاکستری، زرد و سبز است و از رنگ های سیاه و طلایی به عنوان رنگ متضاد استفاده می شود. مبلمان ها ساده و کلاسیک و از چوب تیره ساخته می شوند. از فرش ایرانی برای کفپوش و از دیگر نماد های غنی چون مخمل های لوکس، ابریشم داماسک و… برای پرده و ملافه ها استفاده می شود.در چیدمان سبک نئو کلاسیک از قرار دادن وسایلی که صرفا جنبه ی تجملاتی دارند خودداری کنید؛ اگرچه نئوکلاسیک یک سبک مینیمالیستی نیست، اما هرگز هم نباید از نظر بصری بیش از حد شلوغ و مجلل به نظر برسد. زیاده روی در استفاده از مبلمان ، گل و وسایل تزئینی ، جایی در سبک دکوراسیون نئوکلاسیک ندارد .

سبک نئو کلاسیک تقریبا برای تمام منازل مناسب است و مورد استفاده قرار می گیرد، با این حال برای منازلی که متراژ بسیار کوچکی ندارند و ویلاهای دلباز و فضاهای لوکسی که صاحبان آن ها علاقه ای به شلوغ کردن بیش از حد اطراف خود ندارند انتخاب بسیار کارآمد تری محسوب می شود . ایجاد سبک دکوراسیون نئوکلاسیک نیازمند فضای وسیع با سقف بلند و پنجره های بزرگ می ‎باشد. با استفاده از این سبک طراحی جلوه این ویژگی ها تقویت خواهد شد. با وجود این که سبک نئوکلاسیک در گروه سبک کلاسیک قرار دارد ، با این وجود تلفیقی از سبک مدرن نیز در آن به چشم می ‎خورد. برای مثال برای طراحی یک خانه به سبک نئوکلاسیک از قوانین متقارن استفاده می ‎شود؛ به این معنی که در آن از مبلمان کلاسیک اما طراحی های مدرن در دیوار ها استفاده می ‎شود. مبلمان نئوکلاسیک، معمولا از نوع استیل هستند و ساختاری چوبی یا فلزی با رنگ های طبیعی یا فانتزی دارند. این مبلمان اغلب به صورت ساده و متقارن چیده می شوند. در مورد پارچه‌ ی مبل ها نیز دقت کنید که سبک نئوکلاسیک بر سادگی و لوکس بودن به صورت هم زمان تاکید می‌کند. بنابراین پارچه های مخمل و ابریشم ساده یا تک گل گزینه های مناسبی برای مبلمان شما هستند.

پالت رنگی در سبک نئوکلاسیک معمولا ملایم و آرام است و به سمت سفید، کرم و توسی که رنگ هایی روشن و خنثی هستند تمایل دارد. با این حال رنگ‌های برجسته‌تری مانند مشکی، قرمز، طلایی و نقره‌ای نیز به عنوان رنگ های مکمل و جلوه گر برای اکسسوری ها استفاده می‌شوند. به عنوان مثال اگر مبل هایی با طرح ساده به رنگ توسی دارید برای کوسن ها لازم است از کوسن های طرح دار در رنگ های نارنجی، آبی نفتی یا قرمز استفاده کنید. فضای داخلی سبک نئوکلاسیک باید روشن و دنج باشد و بنابراین استفاده از منابع مختلف نور مانند استفاده از لوستر ها ، لامپ های کف، لامپ های میز و آباژور ها ضروری است .

تابلو ها نباید دیوار را به طور کامل بپوشانند ، بنابراین بهتر است به جای استفاده از تعداد زیادی از تابلو های کوچک از یک تابلو نسبتا بزرگ استفاده کنید .استفاده از آینه های تزئینی در طراحی دکوراسیون نئوکلاسیک نباید فراموش شود .پرده ها در این سبک طراحی دکوراسیون باید ساده اما شیک و بلند باشند .در صورت تمایل به استفاده از فرش ، از فرشی در ابعاد کوچک استفاده کنید ؛ به این ترتیب اتاقی با ظاهر کاملا مدرن برای شما ایجاد خواهد شد .

سبک وینتیج Vintage

وینتیج (Vintage) به سبک دهه های ۱۹۴۰-۵۰ اشاره دارد و با فضایی نوستالژیک و راحت همراه است. در این سبک از قفسه های بی در، کاسه های زینتی و کتابخانه به وفور استفاده می شود. آینه های طلاکاری شده قدیمی، لامپ های برنجی و مات، دیوارهای حاشیه دار و تزئین شده با کاشی از دیگر نماد های این سبک هستند. در حمام از وان های چدن یا چینی استفاده می شود تا حس و حال قدیمی به محیط بدهد. در آشپزخانه از وسایل مختلفی چون توستر های قدیمی، دستگاه قهوه ساز، میکسر و… در کنار عتیقه جات استفاده می شود. از جمله مواردی که در طراحی داخلی به سبک وینتیج برای طراحان دکوراسیون منزل نقش کلیدی دارد، رنگ‌ها هستند. بنابراین با دقت و حساسیت بالا رنگ‌هایی که قصد دارید، در دیزاین منزل خود به کار ببرید، انتخاب نمایید. از آنجایی که باید کاری کنید تا اثاثیه خانه‌تان به چشم بیاید و جزئیاتی که در دیزاین منزل استفاده کرده‌اید، توجه همگان را به خود جلب کند، توصیه می‌کنیم استفاده از رنگ‌های خاص را فراموش نکنید. در دکوراسیون وینتیج بسیاری از اوقات رنگ دیوارها کرم، سفید یا طوسی روشن، یاسی و … است تا در انتخاب رنگ وسایل دستمان باز باشد و مبلمانی با رنگ های شاخص، جلوه ای چند برابر داشته باشند. رنگ‌هایی مانند سبز زمردی، فیروزه‌ای، قرمز یاقوتی و نارنجی گزینه‌های پیشنهادی ما به شما هستند. به عنوان مثال اگر رنگ‌های نارنجی و آبی را در اتاق نشیمن منزل خود کنار هم استفاده کنید، یک ترکیب فوق‌العاده ایجاد خواهید کرد که خانه شما را به سبک وینتیج نزدیک می‌کند. چوب یکی از رایج ترین متریال ها در سبک وینتیج است، خصوصا کف های چوبی.  چرم نیز از متریال های محبوب در این سبک است که بیشتر در مبلمان می توان آن را دید.


خانه مانلی برند برتر تولید کننده مبلمان کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن، سرویس خواب و لوازم منزل است.

دیگر محصولات شامل انواع میز جلو مبلی و عسلی، کنسول، تابلو، لوستر مدرن، آباژور، پرده و اکسسوری می باشد.

محصولات خانه مانلی را می توانید از طریق فروشگاه تهیه نمایید.

ما را در اینستاگرام پیگیر باشید.

برچسب ها: