ویژگی‌های مبل کلاسیک

مبل کلاسیک چه ویژگی‌هایی دارد؟ اگر دقیقاً نمی دانید که ویژگی‌های مبل کلاسیک یا حتی دیگر مبل‌ها کدام است ممکن است طراحی خانه‌تان بسیار سخت و دشوار شود. مبلمان سنتی که به‌عنوان مبلمان کلاسیک نیز شناخته می‌شود، در دهه 1600 در اروپا ایجاد شد. از آن زمان دیگر از مد نیفتاده است و همواره افراد زیادی هستند که دکوراسیون کلاسیک را برای خانه خود ترجیح می‌دهند. در ادامه این مقاله، قصد داریم به ویژگی‌های مبل کلاسیک بپردازیم.

مبل کلاسیک چه ویژگی‌هایی دارد؟ (1)

عناصر و ویژگی‌های مبل کلاسیک و چیدمان آن

درحالی‌که طراحی کلاسیک طیف وسیعی از سبک‌های مبلمان را در بر می‌گیرد؛ مجموعه‌ای از ویژگی‌ها نیز وجود دارند که در تمامی انواع مبلمان کلاسیک وجود دارند. بیش از هر چیز، مبلمان کلاسیک به دکوراسیونی آرام، منظم و دلنشین کمک می‌کند که با هم ترکیب ‌شوند و فضای نشیمن گرم و خانگی ایجاد کنند. در ادامه به ذکر ویژگی‌های مبل کلاسیک می‌پردازیم.

رنگ‌های چوب باشکوه

سبک کلاسیک تمایل دارد تا رنگ‌های چوبی باشکوهی را برای هر قطعه مبلمان در اتاق‌خواب، اتاق نشیمن و اتاق ناهارخوری و هم‌چنین برای کفپوش و کابینت در آشپزخانه ترجیح دهد. رنگ‌هایی با شکوه از چوب حس گرما و آرامش را به مبلمان و خانه شما می‌افزایند. این همان دلیلی است که مبل کلاسیک در طول زمان همچنان طرفداران خود را دارد.

جزئیات شکیل

در کنار رنگ‌های چوبی فوق‌العاده، بسیاری از مبلمان کلاسیک دارای جزئیات و انحناهای پر آذین هستند. در حقیقت، این سبک در زمانی ایجاد شد که تولید انبوه غیرممکن بود و همه قطعات منحصربه‌فرد بودند. با این حال، مبلمان کلاسیک امروزه هنوز هم طراحی پیچیده خود را حفظ کرده است.

در مبلمان اتاق ناهارخوری، این جزئیات می‌توانند در پایه‌های مخروطی و الگوهای پیچیده پشتی صندلی بکار رفته باشند. در اتاق‌خواب، مبلمان کلاسیک معمولاً بزرگ و چشم‌گیر هستند. اما در مبلمان مدرن از خطوط ساده و مستقیم استفاده می‌شود. در مبلمان کلاسیک از تزئینات منحنی و دیگر طرح‌های پیچیده استفاده می‌شود.

پارچه‌های مخملی

سبک مبلمان کلاسیک همواره در مورد تجمل و عظمت است. بنابراین هنگامی که خانه خود را به سبک کلاسیک تزئین می‌کنید؛ باید پارچه‌های مخملی را انتخاب کنید. مبلمان مخملی کلاسیک، برای یک دکوراسیون با سبک کلاسیک می‌تواند فوق‌العاده باشد. مبلمان پرنسس خانه مانلی و مبلمان شایلی خانه مانلی، دو مورد از بهترین و زیباترین مبل‌های کلاسیک با پارچه مخمل هستند.

لبه‌های نرم

بر خلاف طراحی مدرن که خطوط تمیز را ترجیح می‌دهد؛ طراحی سنتی لبه‌های نرم را به زوایای تیز ترجیح می‌دهد. این امر در مورد طرح‌های پیچیده روی مبلمان چوبی و کوسن‌های بزرگ و گرد که روی کاناپه‌های سنتی وجود دارد نیز صدق می‌کند.

تقارن و تعادل

هنگام تزئین چیدمان به سبک کلاسیک، تقارن و تعادل نکته‌ای کلیدی است. نه‌تنها در قرار دادن مبلمان بلکه در خود طراحی مبلمان نیز رعایت می‌شود. از نظر چیدمان مبلمان، قطعات اغلب در چیدمان‌های رسمی در امتداد محور اتاق گروه‌بندی می‌شوند و فضایی عالی برای گفت‌وگوی افراد فراهم می‌شود.

مبل کلاسیک چه ویژگی‌هایی دارد؟ (2)

مبل کلاسیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

در سبک مبلمان کلاسیک، مجموعه‌ای از سبک‌های فرعی وجود دارد که از ویژگی‌های اصلی طراحی سنتی الگو می‌گیرند. درحالی‌که هر یک از این انواع، طراحی خاصی دارند اما برخی یا همه ویژگی‌های اصلی مبلمان کلاسیک را شامل می‌شوند.

 اما اغلب آن‌ها کمی تمرکز طراحی را تغییر می‌دهند یا عناصر اضافی را برای ایجاد ظاهر و احساس منحصربه‌فرد اضافه می‌کنند. در واقع، در یک سبک فرعی، ممکن است ویژگی‌های دیگر سبک‌های اصلی مبلمان را بیابید.

نمونه‌هایی از انواع مبلمان کلاسیک

  • طراحی آرت نوو

طراحی Art Nouveau با برخی شباهت‌ها به طراحی مدرن آرت دکو، جزئیات تزئینی، خطوط روان و لبه‌های منحنی ظریف، از ویژگی‌های مبل کلاسیک الگو می‌گیرد. برخی دیگر از عناصر رایج سبک آرت نوو عبارتند از الگوهای گل، پنجره‌های شیشه‌ای رنگی و فرش‌های عجیب و غریب.

  • کلاسیک معاصر

مبلمان معاصر یک اصطلاح عمومی است که هر مبلمان پرطرفداری را توصیف می‌کند. اما سبک مبلمان کلاسیک، ویژگی‌های مدرن معاصر را به سبک کلاسیک در می‌آورد. در واقع، بسیاری از مبلمان کلاسیک که در فروشگاه‌های مبلمان جدید می‌بینید؛ احتمالاً در این دسته قرار می‌گیرند. ویژگی‌های رایج این مبلمان شامل لبه‌های گرد، منحنی و نرم و بافت‌های مخملی است.

  • طراحی باروک

طراحی باروک دکوراسیون‌های مجلل را که اغلب با مبلمان سنتی همراه است؛ برجسته می‌کند. از جمله عناصر رایج در طراحی باروک می توان به کفپوش مرمر و گرانیت، منحنی‌های نامنظم، مبلمان با طراحی پیچیده، لوازم جانبی طلاکاری شده و چیدمان متقارن اشاره کرد.

  • طراحی ژاکوبین

مانند طراحی باروک، طراحی Jacobean تمایل دارد که به‌عنوان لوکس و آراسته توصیف شود. میزها، صندلی‌ها و سایر مبلمان از چوب‌های باشکوه و تیره ساخته می شود. جزئیات پیچیده به‌طور برجسته‌ای در سراسر طراحی به چشم می‌خورد. سایر عناصر رایج عبارتند از: شومینه‌های مرمری، نرده‌ها و سقف‌های پیچیده و مجسمه‌های نقره‌ای.

مبل کلاسیک چه ویژگی‌هایی دارد؟ (1)

طراحی نئوکلاسیک

این سبک طراحی داخلی دارای ویژگی‌های بسیاری از سبک‌های دیگر است تا ظرافتی را که بسیاری از مردم دوست دارند را القا کند. همانند سبک مبلمان کلاسیک، طراحی نئوکلاسیک به تقارن، لوازم جانبی براق، چوب تیره، فرش‌های ایرانی و پارچه‌های مخملی آراسته می‌شود. اما نسبت به طراحی کلاسیک مدرن‌تر است. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با طراحی نئوکلاسیک و مقایسه آن با طراحی کلاسیک به این لینک مراجعه کنید.

هم‌چنین اگر در مورد انواع دیگر مبل‌های موجود در بازار کنجکاو هستید؛ مقاله آشنایی با انواع مبلمان موجود در بازار را نیز بخوانید.

سخن آخر

چیدمان کلاسیک، یکی از انتخاب‌های فوق‌العاده‌ای است که هر کس می‌‌تواند برای خانه‌اش در نظر بگیرد. وجود مبلمان کلاسیک، فضای فوق‌العاده‌ای در یک دکوراسیون کلاسیک ایجاد می‌کند و ویژگی‌های مبل کلاسیک، باعث ایجاد فضایی گرم و متفاوت برای خانه شما می‌‌‌‌شود. در این مقاله به عناصر مبل کلاسیک و اینکه چه ویژگی‌هایی دارد پرداختیم. اگر به دنبال خرید یک مبلمان کلاسیک بی‌نظیر هستید؛ گزینه‌های مبلمان کلاسیک خانه مانلی را از دست ندهید!


خانه مانلی برند برتر تولید کننده مبلمان کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن، سرویس خواب و لوازم منزل است.

دیگر محصولات شامل انواع میز جلو مبلی و عسلی، کنسول، تابلو، لوستر مدرن، آباژور، پرده و اکسسوری می باشد.

محصولات خانه مانلی را می توانید از طریق فروشگاه تهیه نمایید.

ما را در اینستاگرام پیگیر باشید.

اینستاگرام خانه مانلی